Roll-Royce %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını Test Ediyor

Rolls-Royce, süregelen net sıfır karbon stratejisi kapsamında, yeni nesil motor teknolojisine yönelik yapılan yer testlerinde ilk kez %100 sürdürülebilir havacılık yakıtını kullanacak.

Bu testlerin amacı ise, katışıksız SAF’in gaz türbini motorlarının çevre performansının iyileştirilmesine yönelik önemli bir katkı sağladığını doğrulamak.

Testlerde kullanılan SAF, düşük karbonlu yakıt konusunda uzman Paramount, California’daki World Energy tarafından üretiliyor. SAF ayrıca Shell Havacılık şirketi tarafından tedarik ediliyor. SkyNRG tarafından ikmal edilen bu katışıksız yakıt, net CO2 yaşam döngüsü salınımlarını geleneksel jet yakıtına kıyasla %75’ten daha fazla azaltma potansiyeline sahip. Bu katışıksız yakıt sayesinde, önümüzdeki yıllarda CO2 yaşam döngüsü salınımı daha da azaltılabilir.

Bu testler, mevcut motorlarımızın tamamen “ikame (drop-in)” seçeneği kapsamında % 100 SAF ile çalışabileceğini göstermeyi ve ilgili yakıtların sertifikasyonu konusunda bir altyapı hazırlamayı amaçlıyor. Hâlihazırda SAF, geleneksel jet yakıtıyla % 50’ye varan karışımlar için sertifikalandırılarak mevcut tüm Rolls-Royce motorlarında kullanılabilecek şekilde konumlandırıldı.

Önümüzdeki haftalarda Derby, Birleşik Krallık’ta başlayacak yer testlerinde, ALECSys (Advanced Low Emissions Combustion System – Gelismis Düşük Emisyonlu Yanma Sistemi) zayıf yanma teknolojisini de içeren bir Trent motoru yer alacak.

ALECSys, birinci nesil Trent motorlarına göre %25 yakıt tasarrufu sağlayan UltraFan® yeni nesil motor gösterim programının bir parçası.

Rolls-Royce Teknoloji Sorumlusu Paul Stein konuyla ilgili şunları söyledi: “Havacılık, dünyayı birbirine bağlı tutan çok büyük bir güç. Bu gücü ancak sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebiliriz. Testlerimizin amacı ise gerçek anlamda salınım azaltımı sağlayabileceğimizi göstermek. Havacılığın 2050’ye kadar yılda 500 milyon tona kadar arttırması gereken SAF üretimi sayesinde gezegenimize oldukça büyük bir katkı sağlayabiliriz.”

World Energy İcra Kurulu Başkanı ve Kurucusu Gene Gebolys ise şunları söyledi: “World Energy, dünyanın en ileri düşük karbonlu yakıtlarını sağlıyor. Bu sayede sektör öncüleri endüstriye birtakım yenilikler getiriyor. Rolls-Royce, motorlarındaki potansiyelini en üst düzeye çıkarmanın yollarını bulmak için teknoloji uzmanlığını ortaya koyuyor ve biz de onları desteklemekten gurur duyuyoruz.”

SkyNRG Genel Müdürü Theye Veen ise: “Bu program, emisyonları azaltma hedefinde buluşan havacılık değer zincirindeki şirketlerin birlikte çalışmaları halinde neler başarılabileceğinin güzel bir örneği. SAF konusunda öncü olan SkyNRG, Rolls-Royce tarafından yürütülen bunun gibi yenilikçi testleri desteklemekten gurur duyuyor” diyerek konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

SkyNRG’nin yanı sıra Rolls-Royce’a SAF temin eden Shell Havacilik, ALECSys motor test programı için AeroShell madeni yağlarını da temin ediyor.

Shell Havacılık Başkanı Anna Mascolo ise konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “100 yılı aşkın bir süredir Rolls-Royce ve Shell, havacılığın gelişmesini sağlamak amacıyla birlikte çalışıyor. Bu iş birliği bizi, havacılığın net sıfır karbon stratejisine bir adım daha yaklaştırıyor. Shell havacılık, SAF’in yanı sıra, testte net sıfır salınıma ulaşmak için doğaya dayalı çözümler kullanarak karbon dengesini sağlayacak. Shell Havacılık ayrıca havacılıkta net sıfır karbon salınımı elde edilmesi için birden çok tedbirin gerekli olduğu gerçeğini gözler önüne serecek.”

ALECSys programı Avrupa Birliği tarafından Clean Sky aracılığıyla ve Birleşik Krallık’ta Aerospace Technology Institute ve Innovate UK (Havacılık Teknoloji Kurumu ve Inovasyon Birleşik Krallık) tarafından destekleniyor. %100 SAF test programı ayrıca ATI, iUK ve Gulf Havacılık tarafından da destekleniyor.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

Rolls-Royce, gezegenimizin kritik enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere temiz, emniyetli ve rekabetçi çözümler sunan ileri teknolojilere öncülük etmektedir. 2019 yılında Rolls-Royce, araştırma ve geliştirmeye 1,46 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıca, kendi mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 29 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir.

Shell Havacılık hakkında

Shell Havacılık, dünyanın en geniş çaplı yakıt ikmal ağlarından biri ile 60’tan fazla ülkede yakıt ve madeni yağlar sağlamakta ve çözümler sunmaktadır. Shell Havacilik ayrıca Karbon yönetimi stratejisi kapsamında, havacılık için daha sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla endüstri genelinde aktif olarak işbirlikleri yürütüyor. Bu işbirliklerine yönelik örnekler arasında World Energy, SkyNRG, Amazon Air, Nesteve Red Rockile yürütülen faaliyetler ve San Francisco Havaalanı ve Stuttgart Havaalanı’nda yaptığı çalışmalar yer alıyor. Shell Havacılık, “Yarın için Temiz Gökyüzü Koalisyonu (The Clean Skies for Tomorrow Coalition)” üyesi ve Birleşik Krallık hükümetinin Jet Zero Konseyi üyesi olmaktan gurur duyuyor.

World Energy hakkında

World Energy, Kuzey Amerika’daki en büyük ve en uzun süredir hizmet veren gelişmiş biyoyakıt tedarikçilerinden biridir. 1998 yılında kurulan şirket, Houston (TX), Natchez (MS), Rome (GA), Harrisburg (PA), Hamilton (ON) ve Paramount (CA)’de biyodizel üretim tesisleri işletmektedir. Şirket ayrıca, yenilenebilir dizel rafinerisi ve dünyanın ilk ticari sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) tesisini işletmektedir. Şirketin ayrıca ABD ve Kanada’da dağıtım merkezleri bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.